Egyre inkább aggódik a nyugati fősodor Trump esetleges visszatérésre miatt.
A The Economist Előretekintés Világunkra című útmutatót jelentetett meg, amely a következő évek meghatározó eseményeit és trendjeit igyekszik előre jelezni. Ez a 38. ilyen éves kiadványa a lapnak, de még egyik számot sem határozta meg olyan mértékben egyetlen személy, mint a 2024-es évet fogja meghatározni Donald Trump.
A lap szerint a jövő novemberi amerikai elnökválasztáson egy Trump-győzelem esélye már most 50-50%.
E mögött pedig az áll, hogy több országos felmérés is megerősítette a közelmúltban, hogy a jelenlegi elnök Joe Biden több billegő államban is vesztésre áll. Az egyik ilyen kutatás szerint
a választók 59%-a bízik Trumpban a gazdaság terén, és mindössze 37% Biden elnökben.
A jelek szerint a volt elnök ellen indított perek és büntetőeljárások csak még inkább megerősítették őt. Fontos változás, hogy évtizedek óta a demokraták támaszkodhattak a fekete és spanyol származású szavazók támogatására, viszont mára jelentős részük elhagyta a pártot. Ezáltal olyannyira kiéleztetté vált a verseny, hogy a következő 12 hónapban mindkét jelölt botlása végzetes lehet.
A lap szerint Trump esetleges második ciklusa jóval szervezettebb lenne, mint amelyen az első volt. Ennek az az oka, hogy a Republikánus párt az első ciklussal ellentétben most kezd felsorakozni a jelölt mögött.
Trump győzelme esetén bosszúállásra és gazdasági protekcionizmusra lehetne számítani.
A lap szerint Trump a legnagyobb fenyegetést saját országára nézve jelentené. Győzelme esetén Trump háborút indítana minden olyan intézmény ellen, amely eddig az útjába állt, ideértve a bíróságokat és az Igazságügyi Minisztériumot is.
Ha a következő választás után újra ő lenne az elnök, az feltehetőleg Kína hasznára lenne, hiszen az amerikai demokrácia „diszfunkcionalitása” az ő pozícióját erősítené. Ha
Amerika globális célkitűzései alábbhagynának és csak egy nagyhatalom lenne a sok közül.
Trump protekcionista ösztönei elszabadulnának
A lap előrejelzése szerint egy republikánus választási győzelem esetén „Amerika elhagyná Európát”, ami ösztönözné Putyint arra, hogy folytassa a háborút Ukrajna ellen, illetve tovább terjeszkedne a volt szovjet országok felé, ami végzetes lenne Moldova és a Balti államok számára.
Az amerikai nyomás nélkül valószínűtlen, hogy Izrael belső konszenzust alakítana ki a béketárgyalásokra a palesztinokkal. Számolva azzal, hogy Trump nem állna ki a szövetségesei mellett, Japán és Dél-Korea nukleáris fegyvereket szerezne. Mivel Trump azt állítja, hogy Amerikának nincs globális felelőssége a klímaváltozás kezelésében, szétzúzná és lassítaná az az ezzel kapcsolatos nemzetközi erőfeszítéseket.
Ezek miatt az előrejelzések miatt a The Economist szeint a második Trump-mandátum sorsfordító lehet, és mivel a választás olyan szoros lesz, hogy tízezrek döntik majd el, 2024-ben a világ sorsa az ő szavazataiktól függ majd.
Forrás:Mandiner
Egy válasz
Nocsak…
Akkor Trump fogja követni Orbánt a nyugati árulók szemében mint legveszélyesebb államférfi?