A Védett Társadalom Alapítvány (VDTA) szerint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH) mielőbb ideiglenes intézkedésben kell köteleznie a Facebook óriásplatformot, hogy állítsa vissza a Pesti Srácok jogsértően eltávolított oldalát. A VDTA szerint sérti Magyarország szuverenitását, hogy az online óriásplatformok monopolhelyzetüket a szólásszabadság sztálini időket idéző elfojtására használhatják. Hogy, hogy nem ennek mindig éppen a normalitáspárti, konzervatív, családbarát és nemzeti szemléletű vélemények esnek áldozatul.
A VDTA szabályozással foglalkozó szakértője nyilvánvalóan jogsértőnek tartja, hogy a Pesti Srácok újságírói tudósításait a Facebook terrorizmus népszerűsítő tartalomként büntette. A kérdéses cikkekben a portál a közérdeklődésre számot tartó Hunnia-ügyről tudósított, így a Facebook lépése súlyosan sérti a médiaszabadságot. Ijesztő, hogy a cenzúrázást minden bizonnyal nem emberi moderátorok, hanem a Facebook mesterséges intelligencia algoritmusa végezte. Más ésszerű magyarázat nincs rá, hogy lehet terrorizmus népszerűsítéseként azonosítani egy bírósági perről szóló tudósítást.
Dr. Tóth Máté, a VDTA Budapest Bizottságnak vezetője szerint mivel nyilvánvaló jogsértésről van szó, a közigazgatási rendtartásról szóló törvény alapján az NMHH hatósági jogkörben jogosult ideiglenes intézkedéssel elrendelni a Facebook-oldal haladéktalan visszaállítását.
Fontos aktualitás, hogy éppen most van a Parlament előtt a digitális szolgáltatásokról szóló EU-s törvényt (DSA) átültetni szándékozó T/6064-es törvényjavaslat, amelynek 1. §-a kifejezetten a magyar hatóságok és bíróságok jogkörébe vonja a Magyarország területére irányuló közvetítő szolgáltatásokat, így a Pesti Srácokkal szemben visszaélést elkövető Facebookot is.
A T/6064-es törvény egyúttal egyszerűbbé fogja tenni a magyar sajtótermékek és felhasználók számára, hogy magyar bíróság előtt pereljék a Big Tech óriásplatformokat. A VDTA szerint ennek részletszabályait külön magyar platformtörvényben kell megállapítani annak érdekében, hogy a Pesti Srácok ügyéhez hasonló esetekben a platform digitális sérelemdíj fizetésére legyen kötelezhető.
A VDTA ezért a lehetséges magyar platformtörvény DSA-vel kompatibilis nemzeti jogi javaslatait már tavaly nyilvánosságra hozta és idén azokat eljuttatta az Igazságügyi Minisztériumnak és az NMHH-nak is. A VDTA bízik a T/6064-es törvényjavaslat mielőbbi elfogadásában, ami végre megnyitná az utat a magyar nemzeti platformtörvény megalkotása előtt. Utóbbi 2024. február 17. után léphet hatályba, mivel ekkortól alkalmazandó a nemzeti platformtörvények egységes EU-s keretrendszerét megteremtő DSA.
Dr. Tóth Máté szerint a Pesti Srácok jogellenes cenzúrázása mutatja, hogy törvényi és hatósági szigorral szükséges biztosítani, hogy a világszerte „Big Tech”-nek nevezett online plaformszolgáltatók ne vonhassák el az állami szuverenitást azoktól a nemzetállamoktól, akiktől a jogi személyiség védelmét és a szerződéseik jogi kikényszeríthetőségét kapták. Mivel a fiatalok közel 100 százaléka használja a platformokat, ezért az új szuverenitásvédelmi törvény és az online platformszabályozás valóban elválaszthatatlan kérdések.
A szuverenitásvédelmi törvényre és a DSA-re építkező nemzeti platformtörvényben szükséges bevezetni a véleménynyilvánítási kapuőr fogalmát, amely megtiltaná a monopolhelyzetben lévő online óriásplatfomok számára a vallási meggyőződés és a politikai vélemények önkényes cenzúrázását az online térben. Az NMHH Online Platformok Főosztálya foglalkozik vele, milyen nemzeti szabályozással tágítható ki leginkább Magyarország nemzeti szuverenitása az online térben. A Szuverenitásvédelmi Hivatal pedig társhatóságként elemezheti majd, ez mennyire érvényesül.
Kiadó: Védett Társadalom Alapítvány